به کلینیک پوست ، مو و زیبایی دکتر محبان خوش آمدید

تماس: 07136272551- 09171120343

کاشت مو چه تغییری برای شما به ارمغان می آورد؟

کاشت مو دقیقا همان کاری را که از اسمش انتظار دارید انجام می دهد- مناطقی را که مویشان از دست رفته بازسازی می کند. این یک روش آرایشی و بهداشتی است. هدف این روش بهبود زیبایی زنان یا مردانی است که تجربه ی ریزش مو دارند و آرزو دارند تا ظاهرشان به حالت قبل برگردد. درصد موفقیت این روش بسیار بالاست و اکثریت بیمارانی که از این روش استفاده کرده اند از نتیجه ی کار راضی هستند.
کاشت مو روشی است که بعد از انجام شدن نمی توان آن را باز گرداند. در طول زمان با جراحی های دیگری می توان آن را اصلاح کرد ولی نمی توان به حالت اول برگرداند. برخلاف تاتو کردن که می توان بعد از انجام دادنش ، پشیمان شد و با جراحی لیزر دردناک و گران آن را حذف کرد ، جراحی کاشت موی دائمی باید با احتیاط و مشاوره با متخصص ترمیم مو انجام شود.
یکی از نکات کلیدی که باعث رضایت متخصص ترمیم مو و بیمار می شود این است که هر دو طرف قبل از انجام عمل جراحی ترمیم مو یکدیگر را به طور کامل درک کنند. متخصص پیوند مو باید هر تعداد سوالی را که می پندارد برای فهمیدن انتظارات بیمار لازم است بپرسد. بیمار نیز باید به طور کامل به همه ی سوالات پاسخ دهد و در عوض به همان تعداد که احساس می کند برای آگاهی کامل از جراحی لازم است سوال بپرسد. بعضی از سوال های اساس که باید پرسیده شوند :
•    چرا بیمار جراحی بازسازی مو می خواهد؟
•    بیمار از جراحی کاشت مو چه انتظاراتی دارد؟ در حالی که پاسخ این سوالات واضح و مشخص است اما ممکن است بیماران پاسخ های متفاوتی داشته باشند.
این سوال که چرا بیمار جراحی ترمیم مو می خواهد؟ ممکن است در موارد نادری دلایلی را بیان کند که نیازی به جراحی ندارند. برای مثال :
•    بیماری که دچار افسردگی آینده نگری مزمن است ممکن است برای "تقویت روحی و روانی" تحت عمل ترمیم مو قرار بگیرد. متخصص ترمیم مو معمولا می تواند افسردگی مزمن را در یک بیمار آینده نگر تشخیص دهد و بیمار را به مشاوره و درمان های روحی و روانی ارجاع دهد. جراحی هیچ وقت یک درمان مناسب برای بهبود شرایط روحی و روانی نیست. جراحی کاشت مو می تواند روح فردی را که ظاهرش به دلیل ریزش مو تغییر کرده است طراوت ببخشد. هرچند ، افسردگی مزمن بیماری است که نیازمند مشاوره و درمان های پزشکی مناسب است. وقتی افسردگی بیمار به اندازه ی کافی درمان شود ، بیمار می تواند برای ارزیابی به متخصص پیوند مو مراجعه کند.
•    دیده شده است فردی که خود را کاندیدای پیوند مو معرفی می کند در حین مشاوره با متخصص کاشت مو کمتر علاقه ای به کاندیدا بودن نشان دهد. دلیل این اتفاق اغلب فشار هایی است که از سوی همسر ، نامزد یا عضوی از خانواده برای انجام پیوند مو به فرد وارد می شود. فردی که احساس می کند مجبور به پیوند مو شده است تعهد کافی به این روش یا نتیجه اش نخواهد داشت. فرد یا افرادی که این فشار ها را اعمال می کنند آخرین کسانی هستند که فرد را راضی می کنند – شرایطی مخالف رابطه ی بیمار و پزشک.
•    متخصص ترمیم مو ممکن است به ندرت با بیمار آینده نگری رو به رو شود که تصور می کند ظاهرش مشکلاتی دارد که غیرقابل تشخیص است. این فرد کسی است که برای برطرف کردن مشکلی که ادعا می کند یک نقص آرایشی بهداشتی جدی است در مطب های مختلف به دنبال عمل جراحی می گردد اما پزشک تشخیص می دهد این نقص ها خیالی هستند یا به اندازه ای حاد نیستند که نیاز به عمل جراحی داشته باشند. مشغول شدن ذهن و فکر فرد به یک نقص آرایشی بهداشتی خیالی و نا معلوم رفتاری است که اختلال بدشکلی بدن نامیده می شود.
این سوال که بیمار از جراحی پیوند مو چه انتظاراتی دارد؟ معمولا با تبادل نظر و بحث بین متخصص و بیمار حل می شود. در اکثریت موارد ، بیمار و پزشک بر روی انتظاراتی واقع بینانه از نتیجه ی عمل به توافق می رسند. برای مثال :
•    بیمار مذکری با ریزش موی بسیار زیاد موی اهدایی کافی ندارد برای انجام یک بازسازی که سر او را به طور کامل پر از مو کند ندارد. هرچند استفاده ی دقیق از موهای اهدایی که موجود است می تواند ریزش موی شدید او را تا حدی پوشش دهد و بهبود تزئینی قابل قبولی ایجاد کند. بیمار نیز از رشد مجدد خطوط مویش که به صورت او جلوه ی جدیدی می دهد خشنود است و برای پوشش دادن پوست سرش به اندازه ی کافی مو وجود دارد تا به طور کامل کچل نباشد.
•    مرد جوان تری که ریزش مویش تازه آغاز شده است ممکن است آرزویش این باشد که با یک بار درمان ریزش مویش تصحیح شود، اما نهایتا به این درک می رسد که ممکن است ریزش مویش در طول دهه های آتی زندگی پیشرفت کند و نیازمند تعدادی عمل جراحی بازسازی مو  در طول دوره های زمانی مختلف است. برای اینکه بیماران به خوبی آماده ی جراحی بشوند ، متخصص کاشت مو ممکن است تعداد زیادی سوال درباره ی سابقه ی پزشکی بیمار ، سابقه ی پزشکی و ریزش موی خانواده ، سابقه مصرف دخانیات ، درمان هایی که اکنون انجام می دهد و احساس بیمار بپرسد.

بدون نظر

نظر خود را به اشتراک بگذارید